100. výročie pripojenia Petržalky k ČSR

FOTOGALÉRIA

Petržalka sa 14.8.1919 vymanila z nadvlády Maďarska a stala sa súčasťou vtedajšej Československej republiky. Včera ubehlo presne 100 rokov od tejto významnej udalosti, ktorú sme si slávnostne pripomenuli na Magio pláži bohatým programom. „Dovoľte mi vysloviť vďaku vojakom, ktorí svojim výnimočným činom a bez preliatia kvapky krvi, umožnili Petržalke pripojiť sa k Československu a rozvinúť sa do dnešnej podoby,“ povedal v príhovore starosta Petržalky Ján Hrčka. FOTOGALÉRIA

Program odštartoval už ráno o 10.00 h výstavami vojenskej histórie v dvoch petržalských bunkroch B-S 4 „Lány“ a B-S 6 „Vrba“. Jediný ucelený obranný systém sa nachádza práve v Petržalke, kde bunkre kopírujú štátnu hranicu. Návštevníkov privítali na pôde bunkrov dobrovoľníci v dobových uniformách, ktorí zorganizovali expozíciu vojenskej techniky, zbraní, komentovanú prehliadku priestorov bunkrov a ochotne odpovedali na otázky nadšencov histórie. Vďaka podpore nášho partnera podujatia hlavného mesta SR mohli návštevníci využiť na prepravu do bunkrov elektrobus, ktorý premával v pravidelných intervaloch do večera. Prehliadku bunkra B-S 6 si nenechal ujsť ani starosta Ján Hrčka a prvá vicestarostka Petržalky Lýdia Ovečková.

Program prebiehal aj na Magio pláži, kde starosta spolu s riaditeľkou Miestnej knižnice Petržalka Katarínou Bergerovou otvorili putovnú výstavu k 100. výročiu. Pre verejnosť bola pripravená beseda s odborníkmi na históriu, medzi nimi aj s miestnym poslancom Ľubošom Kačírkom, ktorý zároveň predstavil svoju novú publikáciu s tematickým názvom „100. výročie pripojenia Petržalky k Československu“.

„Ďakujem oddeleniu kultúry za organizáciu podujatia, Magio pláži za to, že nám dnes umožnila využiť svoje priestory na oslavu storočnice. Ďakujem aj tým, ktorí venujú svoj čas údržbe a rozvoju historických bunkrov v Petržalke. U nás je to najmä pán Kačírek, ktorému chcem týmto poďakovať za pomoc pri organizácii tohto podujatia,“ poďakoval na záver starosta Petržalky Ján Hrčka.

Programom na pódiu nás sprevádzal moderátor Alexander Štefuca. Večer spríjemnili koncerty kapiel v retro jazz a swing štýle. Ako prvé vystúpilo ženské vokálne trio Paper Moon Trio, vďaka ktorej sme sa ocitli v 20. rokoch minulého storočia. Nasledovala skupina Funny Fellows a ich zábavné piesne v rytme swingu. Peknou bodkou za celodenným programom bol niekoľkominútový ohňostroj na nábreží Dunaja, ktorým sme slávnostne ukončili oslavy okrúhleho výročia našej mestskej časti.

web od 2day