HUDBA NOVA – improvizačné umenie, zvukové experimenty a irónia

DK Lúky, 31.januára 2015, 19.00 h

Festival Hudba Nova vytvára platformu pre prezentáciu experimentálneho, súčasného a nového zvuku. Aj tohtoročná dramaturgia ponúkne projekty, ktoré svojou aktuálnosťou reflektujú dianie v kompozičných, interpretačných a performatívnych prejavoch.

Druhý ročník festivalu Hudba Nova prinesie zmyselnú, dráždivú a dobrodružnú cestu do hudobnej avantgardy. Jeho dramaturgia predstaví zmyselné improvizácie ako aj premyslené štruktúry. Samčo brat dážďoviek je meno v Brne žijúceho hudobníka a študenta Teórie interaktívnych médii Masarykovej univerzity. Množstvo a záber Samčových hudobných projektov by sa dal prirovnať ku tvorbe amerického mesiáša lo-fi hudby R. Stevie Moora. Samčo sa venuje pesničkárstvu, experimentálnej elektronike a 8 bitovej hudbe. V jeho tvorbe sa prelína ironizácia spoločenských tém, drancovanie popkultúry, východoslovenský slang a samplovanie predmetov každodenného života. Interdisciplinárne prepojenie medzi hudbou a výtvarným umením ukáže projekt Sehari, v ktorom sa stretol Roman Harvan a Michal Tolgyessi. Harvanove kompozície vytvárajú prienik medzi artificiálnou (vplyv Debussyho, Stravinského, Šostakoviča atď.) a rockovou hudbou. Do rozhrania medzi atonalitou a tonalitou vnáša gitarista Michal Tolgyessy (známy aj zo spolupráce so speváčkou Katarziou) intímnejší charakter. Už pri letmom pohľade na zloženie elektroakustického projektu Námestie Republiky (Fero Király – klávesy , Michal Matejka – gitara a Jozef Krupa – bicie nástroje) je jasné, že títo hudobníci uprednostňujú improvizáciu pred dopredu pripravenými skladbami. Táto trojica muzikantov ide za horizont štandardných harmónií, čím vytvára kontrast medzi svetom Bachovho umenia a zvukovým radikalizmom Arnolda Schönberga. Projekt EEGO (Experimentálny elektronicko-gajdový orchester) prinesie iný pohľad na naše ľudové dedičstvo. Na ľudové nástroje v ňom hrá vyhľadávaný interpret a výrobca gájd Juraj Dufek (známy z hosťovania v kapele Banda), syntetizátor a looper obsluhuje klávesák Mišo Veslo a na pomoc si prizvali aj Roba Sedílka, ktorý si sám pre seba programuje značne temnú elektroniku. Výsledkom je čosi, čo títo páni volaju „folk’n’bass.“ Tohtoročným headlinerom bude známy americký avantgardný hudobník George Cremaschi, ktorý príde so svojím českým projektom Los Amargados, v ktorom vytvoril duo s Petrom Vrbom. George Cremaschi využíva pri interpretácii celú kontrabasovú plochu na zvukové orgie. Vidieť naživo tohto sympatického Američana je veľkým zážitkom. So sláčikom robí neuveriteľné ilúzie a jeho „tanec s nástrojom“ je magický. Príďte si vychutnať do priestorov DK Lúky hudobné dobrodružstvo, ktoré z našich rádií a festivalov len tak nezažijete.

Informácie:
HUDBA NOVA
DK LÚKY 31.januára 2015 – 19:00 h
Vstupné: 5 € predpredaj / 7 € na mieste

Účinkujúci:
SAMČO BRAT DÁŽĎOVIEK,
NÁMESTIE REPUBLIKY (FERO KIRÁLY, MICHAL MATEJKA, JOZEF KRUPA), SEHARI + PAINTINGS OF ROMAN HARVAN FEAT MICHAL TOLGYESSI, LOS AMARGADOS – GEORGE CREMASCHI + PETR VRBA, EEGO (JURAJ DUFEK, ROBERT SEDLÍK, MICHAL VESLO)

Video linky:
SAMČO BRAT DÁŽĎOVIEK, GEORGE CREMASCHI

web od 2day