Vynášanie Moreny a Ďasa

Dva týždne pred Veľkou nocou oslavujeme jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. V predkresťanskom období totiž ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období.

Morena symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju zabiť, utopiť v potoku alebo upáliť. Mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli mladé devy so spevom k potoku. Pri brehu ju vyzliekli, zapálili a hodili do vôd rozmŕzajúcej rieky. V niektorých regiónoch vynášajú mládenci aj Deda alebo Ďasa, slamenú figurínu v podobe starého muža.

Už tento štvrtok – 16. marca – pozývame všetkých Petržalčanov na tradičné vynášanie Moreny a Ďasa, ktoré organizujú pedagógovia a žiaci Základnej školy na Dudovej 2. „Tak ako to bolo kedysi zvykom, spoločne navštívime viaceré významné miesta v Petržalke a v čase medzi 11.00 až 11.30 h spoločne „spálime a utopíme“ makety Moreny a Ďasa na mostíku cez Chorvátske rameno medzi Tematínskou a Topoľčianskou“, dodala riaditeľka školy Hana Závodná.

web od 2day