Petržalská kvapka krvi opäť úspešná

Valentín nemusí byť len o láske partnerskej či rodičovskej, ale aj o láske k ľuďom, ktorí sú na pomoc iných odkázaní. Takouto akciou je aj Petržalská kvapka krvi, tento rok je to už 12-ty ročník, ktorej cieľom je humánne gesto- darovať vlastnú krv a zachrániť tak život. V tomto roku sa Petržalská kvapka krvi konala prvý krát práve na Valentína v DC na Osuského ulici. A určite nie naposledy. Petržalka sa rozhodla v spolupráci s Národnou transfúznou stanicou zorganizovať akciu ešte dva krát v tomto kalendárnom roku. Počas odberu panovala dobrá nálada a chuť pomáhať.
Medzi dobrovoľnými darcami krvi nechýbali pravidelní darcovia. Jedným z nich je aj Imre Dékány, ktorý má za sebou už 176 odberov krvi a krvnej plazmy. „K darcovstvu ma priviedla manželka, zdravotníčka, keď som mal asi 21, odvtedy darovávam krv pravidelne, štyrikrát do roka. Už ma zvyknú kontaktovať aj transfúzne stanice, keď potrebujú krv alebo plazmu. Vždy ma poteší, keď viem, že moju krv dostane niekto konkrétny, hoci meno, samozrejme, nepoznám. Väčšinou ide o malé deti,“ prezradil Petržalčan, Imré Dékány. Do Petržalskej kvapky krvi sa ale zapojil po prvý raz. Žiaľ, pre nižšiu hladinu hemoglobínu na Valentína krv darovať nemohol, čo sa mu stalo len druhý raz v živote. Ale sľúbil, že v júni určite príde. K pravidelným darcom krvi patrí aj poslankyňa Ivana Antošová, držiteľka bronzovej Jánskeho plakety. Každoročne medzi pravidelnými darcami krvi nechýba ani starosta Vladimír Bajan, ktorý sa však pre chorobu tento raz zúčastniť nemohol. Naopak, pre Patrika Šimoniča z Devínskej Novej Vsi bol tento odber krvi prvou skúsenosťou, čo si, samozrejme, vážime, rovnako ako viacnásobných darcov.
Spolu darovalo krv 35 darcov, z toho traja prvodarcovia. Národná transfúzna stanica odchádzala z Petržalky s viac ako 11 litrami krvi.

web od 2day