Tipy na návštevu

Miestna knižnica Petržalka sa snaží predstavovať vo svojich priestoroch zaujímavé výstavy. Počas tohto leta môžu záujemcovia navštíviť hneď dve. Prvá je určená pre všetky deti, ktoré zavítajú do sveta ilustrácií víťazných prác z BIB 2017, druhá pre všetkých Petržalčanov i Bratislavčanov, ktorí sa dozvedia niečo nové o mestskej časti Petržalka.

BIB, Bienále ilustrácií Bratislava, je najvýznamnejšie podujatie výtvarného umenia a ilustrácie pre deti v celosvetovom kontexte. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 1967 a odvtedy sa koná v Bratislave každé dva roky. Vždy na jeseň sa na ňom stretáva to najlepšie z ilustrátorskej oblasti. Bienále predstavuje mozaiku najlepších ilustrácií detských kníh z celého sveta. V roku 2017 sa na podujatí zúčastnilo 373 ilustrátorov zo 49 krajín z celého sveta, prihlásených bolo 488 kníh a 2657 ilustrácií. Celkovým víťazom ceny Grand Prinx 2017 sa stal Ludwig Volbeda z Holandska za ilustrácia Vtáky. V medzinárodnej súťaži uspeli aj slovenská výtvarníčka Daniela Olejníková, ktorá získala cenu Zlaté jablko za ilustrácie do kníh Útek a Hávedník a Peter Uchnár, ktorý získal Cenu detskej poroty za ilustrácie do knihy Peter Pan. Až do konca augusta je možné obdivovať víťazné práce BIB 2017 na rodinnej pobočke Miestnej knižnice Petržalka Prokofievova 5. Úžasným bonusom je okrem ilustrácií, možnosť pozrieť si kolekciu sto kníh, ktoré pochádzajú od ocenených autorov. Výstavu zapožičala Miestnej knižnici Petržalka Bibiana Medzinárodný dom umenia pre deti, hlavný organizátor súťaže.

Petržalka ako najväčšia mestská časť, v súčasnosti so 120 000 obyvateľmi, sa neustále mení. Presvedčiť o tom sa môžete na výstave Novodobá Petržalka – Petržalka 1999-2000. Výstava je spoločným projektom Miestnej knižnice Petržalka a Katedry etnológie a muzeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, s podporou Mestskej časti Bratislava-Petržalka. Prináša zaujímavosti z oblasti školstva, kultúry, zdravotníctva a iné z obdobia deväťdesiatych rokoch 20. storočia. Výstavu, ktorá je vo forme tematických informačných panelov dopĺňajú spomienkové predmety z petržalských domácností. Prístupná je do 31. augusta 2018 v pobočke Miestnej knižnice Petržalka na ulici Turnianska 10 v čase otváracích hodín knižnice.

web od 2day