Záchranná vodná služba už aj s defibrilátorom

Napriek tomu, že Veľký Draždiak stále nie je oficiálnym prírodným kúpaliskom, samospráva zabezpečuje každý rok záchrannú zdravotnú službu. Pomáhať bude od štvrtka aj počas tohtoročnej letnej sezóny. Po novom bude mať k dispozícii aj automatický externý defibrilátor.

„V zahraniční je bežnou záležitosťou, u nás nie. Keď robíme vodnú záchrannú službu na Veľkom Draždiaku a vidíme, koľko tisíc ľudí sa tam pohybuje, pričom sme mali niekoľko prípadov, že by defibrilátor zachránil ľudský život, rozhodli sme sa požiadať mestskú časť o spolufinancovanie,“ uviedol Tomáš Rácz, predseda Spolku ochrancov vody Octopus. Samospráva im na zakúpenie prístroja dotáciu odsúhlasila, zvyšok doplatil spolok. „Defibrilátor tak bude k dispozícii nielen kúpajúcim sa v jazere, ale každému človeku, ktorý bude postihnutý srdcovým zlyhaním,“ poznamenal Rácz. Keďže je defibrilátor prenosný, dá sa využiť kdekoľvek na území mestskej časti, kde to bude potrebné.

Petržalská samospráva si spoluprácu so spolkom pochvaľuje, či sa týka vodnej záchrannej služby, alebo čistenia vodných plôch či brehov pred rybárskou a letnou kúpacou sezónou. Pravidelné každoročné čistenie sa týka Chorvátskeho ramena a Veľkého Draždiaka, v niektorých prípadoch aj Malého Draždiaka.

Záchranná služba bude na kúpajúcich či opaľujúcich sa návštevníkov areálu dohliadať od 27. júna do 31. augusta, a to denne od 10. do 19. h. Sídliť bude tradične na brehu pri oplotenej trávnatej ploche, neďaleko spŕch a detského ihriska a slúžiť budú vždy dvaja záchranári. K dispozícii budú mať opäť čln, na ktorom robia aj pravidelné obhliadkové plavby po jazere, ako aj potápačské či základné zdravotnícke vybavenie.

web od 2day