V Petržalke pribudlo za tri roky 280 stromov

Oddelenie životného prostredia mestskej časti skrášľuje okolie aj výsadbou zelene a drevín. Čím viac stromov v meste, tým menšie „peklo“ pre jeho obyvateľov počas letných dní. Podľa viacerých štúdií majú stromy veľký vplyv na ochladzovanie miest – dokonca o viac ako päť stupňov. Stromy znižujú aj vplyv prachových častíc, ktoré spôsobujú ochorenia dýchacích ciest a srdca. Dôležitá je však pravidelná starostlivosť a zalievanie, najmä prvé tri roky po výsadbe.

Zalievaniu stromov sa po novom venuje novovzniknutý Referát starostlivosti o verejné priestranstvá, ktorý sa snaží nezanedbávať pravidelné zalievanie, ako tomu bolo po minulé roky. „Stromy a záhony vo vnútroblokoch vysadené v rokoch 2017 až 2020 pravidelne polievame dvakrát týždenne v objeme 50 l vody na 1 strom, kríky a záhony v objeme 20 l vody na 1m2. Keď denné teploty vystúpia nad 30°C, objem vody zvýšime. Dreviny polievame do konca septembra až polovice októbra, na jeseň počet zálievok znižujeme, v závislosti od teplôt,“ vysvetlil Róbert Marek, vedúci Referátu starostlivosti o verejné priestranstvá.

Vlani vysadila mestská časť 30 stromov v lokalitách: areál ZŠ Holíčska, Šustekova 11, Holíčska 19, Holíčska 48, Ševčenkova 2, Kapicova. Prevahu majú domáce dreviny – javory, lipy jasene, duby a privezené dreviny – sakury, ambrovníky, tulipánovníky, platany, okrasné hlohy a hrušky. Tento rok pribudlo 37 ks japonských sakúr na Námestí Republiky a Nobelovom námestí.

Oddelenie životného prostredia bude pokračovať vo výsadbe drevín v jesennom období tohto roka. „Máme v pláne vysadiť 155 kusov odrastených stromov. Výsadbu budeme realizovať na jeseň, kedy je vhodný čas vzhľadom na menšie nároky na zavlažovanie. Na jar stromy rýchlejšie zakorenia a začnú ihneď rásť,“ povedala Eva Čevelová z referátu zelene miestneho úradu.

web od 2day