Petržalka pri parkovaní ešte viac zvýhodní domácich. Nerezidenti počas dňa budú potrebovať predplatenky

Viac ako 10-tisíc majiteľov vozidiel sa od štvrtka 24. júna vyhne sadzbe 1 euro za 1 hodinu kúpou parkovacej eKarty. Návštevnícke hodiny pre registrovaných rezidentov zostávajú v platnosti.

Mestská časť Bratislava-Petržalka prichádza ešte pred letnými prázdninami s ďalšou úpravou jej pilotného programu parkovacej politiky a parkovacieho systému.

Po opakovaných upozorneniach od štvrtka 24. júna spoplatní pre nerezidentov aj parkovanie v čase od 08:00 do 18:00, ktoré doteraz mohli využívať zadarmo.

Po novom si parkovanie na všetkých modro vyznačených miestach budú musieť predplatiť dennou, týždennou, mesačnou alebo ročnou eKartou. Zakúpiť si ju môžu na oficiálnom webe samosprávy www.PARKOVANIEVPETRZALKE.sk a v oficiálnej mobilnej aplikácii Urbi – Parkovanie Petržalka.

Ak zvýhodnenú možnosť takzvaných predplateniek motorizovaní nerezidenti v Petržalke nevyužijú, samospráva im bude aj počas dňa účtovať jedno euro za každú začatú hodinu parkovania. Krátkodobé registrované návštevy rezidentov budú môcť v Petržalke parkovať stále aj bezplatne, a to podľa platných podmienok takzvaných návštevníckych parkovacích hodín.

Kde nastala zmena?

Petržalský parkovací systém spustený v novembri 2019 je od začiatku nastavený tak, že obyvatelia s trvalým pobytom majú pre drvivú väčšinu ich vozidiel parkovanie zdarma vo všetkých regulovaných zónach, a to 24 hodín denne, sedem dní v týždni.

Vďaka návštevníckym hodinám môžu vo vymedzenom čase podľa jasne definovaných podmienok bezplatne parkovať aj občasné návštevy, ktoré idú za obyvateľmi s trvalým pobytom v Petržalke.

Naopak nerezidenti, ktorí sa do Petržalky vracajú opakovane a často, majú parkovanie v nočných hodinách spoplatnené jedným eurom za každú začatú hodinu. Cez deň však aj oni doteraz parkovali v najväčšej mestskej časti úplne zdarma. Stačilo, ak mali v mobile nainštalovanú spomínanú mobilnú aplikáciu a zaregistrovali si v nej svoje vozidlo.

S uvoľňovaním pandemických opatrení a postupným návratom zamestnancov z home officeov späť do kancelárií sa však parkoviská v okrajových častiach Petržalky opäť zahusťujú statickou dopravou.

„Denne nám v Petržalke parkovalo aj 10-tisíc návštevníckych vozidiel. Väčšina z nich počas dňa úplne zadarmo, keďže sme im to, za predpokladu použitia mobilnej aplikácie, umožňovali,“ vysvetľuje doterajšie fungovanie parkovacieho systému starosta Petržalky Ján Hrčka.

Toto sa od štvrtka 24. júna mení a návštevníci najväčšej slovenskej mestskej časti budú musieť i za denné parkovanie na modro vyznačených miestach uhradiť poplatok. Samospráva predpokladá, že drvivá väčšina z nich využije zvýhodnenú kúpu niektorej z piatich verzií takzvanej parkovacej eKarty.

Typy parkovacích eKariet

Predplatená eKarta funguje na princípe diaľničnej známky. Mimo petržalskí vodiči si ju môžu kúpiť na deň (24 hodín) za jedno euro, na týždeň za päť eur, na mesiac za 10 eur i na kalendárny rok za 50 eur.

Súčasťou ročnej eKarty je aj možnosť výhodne si dokúpiť časové rozšírenie parkovania.

„Viacerí návštevníci prichádzajú do Petržalky za prácou aj pred ôsmou hodinou ráno a odchádzajú po 18-tej. Pri zakúpení ročnej parkovacej karty im umožníme dokúpiť si potrebný čas tak, aby mohli v Petržalke parkovať tak, ako im vyhovuje,“ opisuje Ivan Lučanič z referátu mobility miestneho úradu.

V noci len cez SMS alebo lístok

Kúpa všetkých piatich typov takzvaných parkovacích eKariet je možná na oficiálnom webe mestskej časti www.PARKOVANIEVPETRZALKE.sk alebo cez mobilnú aplikáciu Urbi – Parkovanie Petržalka. Tá je dostupná pre mobilné zariadenia s operačným systémom iOS aj Android.

„Po novom tiež platí, že po kúpe eKarty sa návštevníci nebudú musieť prihlasovať do žiadnej aplikácie, ani nebudú musieť uvádzať konkrétne parkovacie miesto, na ktorom stoja,“ dodáva Lučanič.

V mene samosprávy tiež zdôrazňuje, že predplatené parkovanie sa týka iba denného parkovania v čase od 8:00 do 18:00, prípadne po spomínaných časových rozšíreniach od 6:00 do 20:00.

Nočné parkovanie pre nerezidentov zostáva spoplatnené tak, ako doteraz, teda sumou jedno euro za každú začatú hodinu. Úhrada je však možná len cez SMS alebo klasický parkovací lístok zakúpený na vybraných čerpacích staniciach alebo recepcii budovy Technopolu.

PETRŽALSKÉ PARKOVACIE eKARTY OD ŠTVRTKA 24. JÚNA 2021

Denná návštevnícka eKarta (24 hodín)

 • Platí 24 hodín bez večerného parkovania, čiže parkovanie v noci (od 18:00 do 08:00) je spoplatnené sumou 1 euro/hodina.
 • platí počas pracovných dní od 8:00 do 18:00 + od piatka 18:00 až do nedele 18:00 (príklad: Ak si zakúpite návštevnícku eKartu v piatok o 8:01, parkovanie v Petržalke vám bude platiť do soboty 8:01, teda aj počas Naopak, ak si zakúpite návštevnícku eKartu v nedeľu o 15:01, parkovanie v Petržalke vám bude platiť do nedele 18:00 a následne až v pondelok od 8:00 do 15:01.). Takzvaný nočný čas je aj v tomto prípade spoplatnený sumou 1 euro/hodina.
 • Nie je možné dokúpiť si ďalšie hodiny parkovania.

Týždenná návštevnícka eKarta

 • Platí 7 dní bez ohľadu na to, v ktorý deň roku je zakúpená;
 • Platí v pracovné dni v čase od 8:00 do 18:00 a počas víkendu od piatka 8:00 do nedele 18:00;
 • Nie je možné dokúpiť si ďalšie hodiny parkovania.

Mesačná návštevnícka eKarta

 • Platí 30 dní bez ohľadu na to, v ktorý deň roku je zakúpená;
 • Platí v pracovné dni v čase od 8:00 do 18:00 a počas víkendu od piatka 8:00 do nedele 18:00;
 • Nie je možné dokúpiť si ďalšie hodiny parkovania.

Ročná návštevnícka eKarta

 • Platí 1 kalendárny rok (do 31.12.2021) bez ohľadu na to, v ktorý deň v roku je zakúpená;
 • Platí v pracovné dni v čase od 8:00 do 18:00 a počas víkendu od piatka 8:00 do nedele 18:00;

Ročná návštevnícka eKarta + možnosť časového rozšírenia

 • Platí 1 kalendárny rok (do 31.12.2021) bez ohľadu na to, v ktorý deň v roku je kúpená.
 • Platí v pracovné dni v čase od 8:00 do 18:00 + počas víkendu od piatka 8:00 do nedele 18:00.

POPLATKY ZA ČASOVÉ ROZŚÍRENIE

 • od 6:00 do 7:00 príplatok 10 €
 • od 6:00 do 8:00 príplatok 20 €
 • od 18:00 do 19:00 príplatok 30 €
 • od 18:00 do 20:00 príplatok 40 €

Pri ročnej návštevníckej eKarte je tak možné predĺžiť si čas parkovania v Petržalke maximálne od 6:00 do 20:00 za poplatok 110 Eur (50 Eur ročná návštevnícka eKarta + 60 Eur príplatok za časové rozšírenia).

web od 2day