Diskusia 11.5.2015 13:00-14:00

Vaše otázky a odpovede

Matúš B.:
Pán starosta, ak sa Vám podarí rozšíriť kapacity materských škôl, ešte stále nemám záruku, že budem musieť umiestniť syna do drahej súkromnej materskej školy. Plánujete kapacity materských škôl rozširovať aj ďalej?

Starosta:
Dobrý deň, za posledných 5 rokov sme zvýšili kapacity v našich materských školách o 390 miest, rekonštrukciou objektu na Vyšehradskej získame ďalších 147. Treba predovšetkým povedať, že práve Vyšehradská nás bude stáť takmer 1,5 mil. eur a to hovoríme len o rekonštrukcii, nie o následných prevádzkových nákladoch. Napriek tomu plánujeme zriadiť ďalšie elekované pracoviská, teda využiť voľné priestory v našich základných školách. Nedá mi nedopovedať, že keby sme nemuseli sponzorovať malé mestské časti tzv. solidaritou, vďaka ktorej prichádzame ročne o 740 tis. eur, mohli by sme získavať aj tieto kapacity rýchlejšie.

Jana:
Začiatkom roka ste hovorili, že plánujete otvoriť ďalší oplotený výbeh pre psov niekde v lokalite Lúky. Viete už kde presne bude a kedy by mohol byť hotový? Ďakujem za odpoveď.

Starosta:
Dobrý deň, mali sme naplánovaný jeden výbeh na Vyšehradskej, ozvali sa však niektorí obyvatelia okolitých domov, že sú proti. Pripravujeme alternatívne riešenie, o ktorom budeme včas informovať. Musíme hľadať také pozemky, ktoré sú vo vlastníctve alebo v správe či už mesta alebo našej mestskej časti a kde nie sú probloémy povedzme s dostupnosťou alebo infraštruktúrou.

Michal Haman:
Existuje v Petržalke niečo ako mládežnícky parlament alebo podobný nástroj, kde by sa premietal hlas mladých ľudí v Petržalke? Ak áno mohli by ste mi prosím dať o ňom informácie, rád by som sa zapojil. Ak takáto inštitúcia neexistuje, rád by som sa podieľal na jeho tvorbe. Vďaka za odpoveď.

Starosta:
Dobrý deň, v minulosti sme sa pokúšali dohodnúť spoluprácu s Bratislavskou radou mládeže, ale k dohode neprišlo. Ak máte nejaký návrh alebo nápad, každej iniciatíve sme otvorení, ozvite sa na môj sekretariát mailom.

Juraj:
Dopravny podnik Bratislava kazdorocne oslovuje mestske casti ohladom uprav trasovania liniek, grafikonov a pod. Viete kedy bude tato diskusia opat? Bolo by uzitocne vylobovat posilnenie linky 83 predlzenim doby 8 a 10 minutoveho intervalu v spicke a skratenim intervalu na 12 minut mimo spicky. Neviem ci niekto zo zamestnancov MU vyuziva tuto linku, byva riadne plna aj mimo spicky az po Hodzovo namestie.

Starosta:
Dobrý deň, diskusia ku grafikonu neprebehla ani minulý rok a tento rok, žiaľ, tiež nemáme žiadne informácie o diskusii. Objednávateľom výkonov MHD v Dopravnom podniku je hlavné mesto Bratislava. Mestská časť Bratislava-Petržalka niekoľkokrát v minulosti pripomienkovala trasovanie a grafikon, zatiaľ bez úspechu. Budeme v tom pokračovať a aj tento Váš podnet prepošleme na hlavné mesto SR Bratislava.

Juraj:
Ked uz sa bavime o MHD. Predpokladam ze uz diskutujete s Dopravnym podnikom o trasovani liniek do Petrzalky po spusteni elektricky cez most. Nakolko predpokladam vyrazne rusenie bus spojov do Petrzalky, bolo by dobre vidiet nejaky navrh uz teraz, nech je cas na diskusiu a upravy a nedostaneme neprijemny Vianocny darcek. Kedy sa pripravuje zverejnenie?

Starosta:
Dobrý deň, kompetenciu v tejto oblasti má taktiež hlavné mesto, ktoré zatiaľ nepripravilo žiadny návrh/plán výkonov. Momentálne prioritne sledujeme dostavbu Starého mosta a dokončenie 1. etapy nosného dopravného systému tak, aby sme stihli termín daný EU, prípadnú diskusiu o zmene grafikonu dotknutých trás predpokladáme najskôr na jeseň alebo začiatkom roka 2016.

Peter:
Dobrý deň, prosím Vás prečo sa tak naťahuje rekonštrukcia námestia hraničiarov? Postreh obyvateľov- málo lavičiek na predpokladaný záujem rodín s deťmi a zásadná chyba- prečo sa neplánovalo s detskými preliezačkami alebo s niečim pod. so zameraním pre deti, podľa vzoru námestia v ovsišti, kde je totálne využívané deťmi. ďakujem.

Starosta:
Dobrý deň, žiaľ, ani nám sa nepáči, že v rámci rekonštrukcie nastali odchýlky od projektu, o ktorých asi projektant mal vedieť a tým pádom nejaké naviac práce, ktoré projekt natiahli. Okrem toho niektoré práce nemohli byť kvôli teplote a tehnologickým postupom vykonávané v studenom počasí. Pokiaľ ide o detské prvky - projekt nebol plánovaný ako detské ihrisko, skôr ako oddychová a relaxačná zóna, máme totiž skúsenosti aj s tým, že nie všetci chcú mať všade detské ihriská. Ak však v búduúcnosti bude zvýšený dopyt, nie je problém ich tam doplniť, rovnako ako aj lavičky.

web od 2day