Diskusia 2.10.2017 13:00-14:00

Vaše otázky a odpovede

Soňa z Vyšehradskej:
Dobrý deň, pán starosta. Moja sesternica sa už dávno mala nasťahovať do novostavby na Úderníckej, len vraj sťahovaniu bráni nevybudovaná križovatka. Viete mi povedať, prečo to tak dlho trvá a kedy bude križovatka spravená?

Starosta:
Viem o tomto probléme a je mi ľúto, že sa obyvatelia stali rukojemníkmi nekorektného investora, ktorý mal túto križovatku vybudovať už v prvej etape. Pevne verím, že tento týždeň nájdeme spolu s mestom riešenie, ktoré by mohlo budúcim obyvateľom výrazne pomôcť.

Roman:
Dobrý deň pán starosta, chcem sa spýtať či máte nové informácie ohľadne polopodzemných kontajnerov a ich financovania. Aktuálne je projekt v pilotnej fáze ale ak by nejaký bytový dom mal záujem sa zapojiť, tak si musí vybudovať celé stojisko vrátane kontajnerov na vlastné náklady, ktoré sa pohybujú od 17 do 22 tisíc EUR pri troch veľkých kontajnerov na komunálny odpad a troch menších na separovaný zber. V ostatných mestách, kde už tento projekt je realizovaný znáša náklady (možno okrem vybudovania samotného stojiska, čo je cca do 3 tisíc EUR) spoločnosť zabezpečujúca zber, prípadne mesto. Nerozumiem prečo magistrát Bratislavy schválil takéto znenie VZN. Bolo by výborné ak by sa to zmenilo, čím by sa bezpochyby uľahčilo rozhodovanie bytoviek či ísť do tohto, v mnohých smeroch lepšieho, riešenia. Ďakujem za odpoveď

Starosta:
Súhlasím s Vami. Budem to navrhovať do rozpočtu hlavného mesta pre budúci rok, aby sa pilotný projekt zmenil na riadny projekt hlavného mesta v tejto oblasti. Bude záležať na podpore zo strany ostatných kolegov - poslancov, ale verím, že nájdem dostatočnú podporu, nakoľko to považujem za prínosný projekt, ktorý výrazne pomôže ekologickejšiemu a civilizovanejšiemu nakladaniu s odpadom aj u nás v Petržalke.

Peter:
Zdravim.p. Bajan Mam prosbu. Neplanujete natriet priechody pre chodcov v Petrzalke? Pretoze vacsina z nich je uz velmi slabo viditelna, hlavne z pohladu vodica aj cez den a nie este v noci. A to som este pomerne mlady clovek, co nema problemy so zrakom :-) Napr. priechod pre chodcov pri vyjazde zachraniek pri Zrkadlovom haji na Hrobakovej, tak to je uplna katastrofa. Samozrejme, ze pri kazdom priechode je aj zvisle dopravne znacenie, ale povedzme si pravdu to si malo kto vsima, ked sleduje ostatne vozidla a premavku. Dakujem za odpoved a snad sa s tym bude dat nieco robit, lebo to inak hrozi zbytocnou tragédiou.

Starosta:
Máte pravdu, niektoré priechody na cestách prvej a druhej triedy sú v katastrofálnom stave. Urgoval som tieto značenia už v prvom štvrťroku tohto roku s nádejou, že sa tejto činnosti bude mesto venovať počas letných mesiacov. Tieto cesty a teda aj priechody pre chodcov sú v správe hlavného mesta. Budem žiadať okamžitú nápravu, aby aspoň tie najkritickejšie stihli ešte v jesennom období. Verím, že aj na meste pochopia, že obyvatelia bývajú aj v iných mestských častiach, nielen v Starom meste. Ak by to bol finančný problém, skúsime to realizovať z vlastných zdrojov, ale to je možné až po dohode so správcom - teda mestom.

Ružena:
Často chodím na večery autentického folklóru, ale to, akí účinkujúci sa predstavili na tom poslednom, bolo nad rámec všetkých našich očakávaní. Jubilejný, 20. ročník odštartoval naozaj veľkolepo! Vďaka vám, pán starosta, že nám už toľké roky pripravujete takéto neuveriteľné zážitky. Už teraz sa ako dôchodkyňa teším na Seniorfest, nielen na jablkové hodovanie, ale najmä na večer pri ľudovej hudbe, kde nás poteší môj obľúbený Ekonóm.

Starosta:
Som rád, že sa naše 20 ročné snaženie pretavilo do obľúbeného podujatia, o čom svedčí aj to, že je stále vypredané. Na Slovensku žije veľa úžasných (aj mladých ľudí), ktorí sa vo voľnom čase venujú tradíciám, tancu a spevu, a to nielen v súboroch. Ukázať týchto ľudí v krásnych krojoch na pravidelnom podujatí, ktorí predstavia Slovensko prostredníctvom nádherných piesní a tancov práve v našej Petržalke, je jedinečné na Slovensku. Tým skôr, že sa sem pred viac ako 40 rokmi prisťahovali ľudia z rôznych končín našej krajiny, vždy si nájdu v Petržalke nejakých rodákov, a o to sú tie chvíle vzácnejšie. Keď som sa s touto myšlienku pred rokmi pohrával, netušil som, že sa podujatie stretne až s takýmto ohlasom. To by ale nebolo možné bez výnimočných kolegov, ako je riaditeľ DK Zrkadlový háj Ondrej Lenár, ktorý podujatie pripravuje už celých 20 rokov, za čo mu patrí aj moja vďaka.

Julo z Vígľašskej:
Dobrý deň, pán starosta, ešte stále sa nič nedeje s parkovacou politikou, viete mi povedať, prečo?

Starosta:
Z celej parkovacej politiky som smutný, lebo v Petržalke už mohla fungovať tri roky. Za toto obdobie by sme už spolu s obyvateľmi a odborníkmi vychytali aj prvotné nedostatky. Jednotnú parkovaciu politiku sa nedarí odsúhlasiť ani v hlavnom meste. Veril som, že sa niečo pohne, že tomu pomôžu pozmeňovacie návrhy, ktoré som dal na poslednom zastupiteľstve, ale poslanci parkovaciu politiku neschválili. Keďže stále nie je schválený Štatút hlavného mesta, ktorým by sa zverili kompetencie mestským častiam, tak nie je možné, aby Petržalka sama parkovaciu politiku zaviedla.

Miroslava Brnakova:
Dobrý deň, chcem sa spýtať, od 1.11.2017 má byť z detského domova na Rontgenovej 6, reedukačné centrum pre drogovo závislé mladistvé osoby. Zaujímalo by ma kto je za týmto šialeným nápadom, zriadiť takýto typ zariadenia medzi obytné domy, v absolutnej blízkosti troch materských škôlok a dvoch základných škol, v blízkosti tenisových kurtov, novozriadeneho ihriska, voľnočasových aktivít, v relatívne bezpečnej časti, plnej mladých rodín a malých detí??????????

Starosta:
Keďže sa ma na to pýtali už viacerí obyvatelia, celú situáciu som dal preveriť na Ústredí práce a rodiny, keďže práve oni sú zriaďovateľmi detských a reedukačných domovov. Hneď, ako dostanem od nich informácie, budem Petržalčanov informovať.

Matúš zo Znievskej:
Na hlavnom meste mala byť prerokovávaná výstavba garáží na Vavilovej ulici, ktorú už dlho očakávame. Poviete mi, pán starosta, ako sa to skončilo?

Starosta:
Je pre mňa nepochopiteľné, že pri súčasnom nedostatku parkovacích miest a potom, ako poslanci hlavného mesta štyri hodiny hovorili o tom, ako treba stavať najmä parkovacie domy, výstavbu garáží, o ktoré žiadali samotní obyvatelia, nechceli povoliť. Vznikla takmer dvojhodinová diskusia, v ktorej som sa snažil vysvetliť, že ide o projekt, ktorý iniciovali samotní obyvatelia, a že akceptovali všetky pripomienky (napr. zelená strecha, ďalších 50 miest na bývalom ihrisku a pod.). Človek niekedy nadobúda pocit, že je najlepšie nerobiť nič, pretože namiesto toho, aby poslanci vehementne bojovali za ďalšie parkovacie kapacity, vynakladajú toľko nezmyslenej negatívnej energie na to, aby pochovali každý projekt, ktorý by mohol Petržalčanom pomôcť. Je to mimoriadne demotivujúce, na dnes som mal pozvaných investorov tohto projektu a dohodli sme sa na ďalšom postupe, aby takmer 200 nových parkovacích miest mohlo napokon vzniknúť.

Alena:
Dobrý deň pán starosta, chcela by som sa spýtať či viete o havarijnej situácii telocvične na ZŠ Prokofievova? Neviete mestská časť pomocť škole s opravou telocvične?

Starosta:
Telocvičňu rekonštruujeme už od leta. Počas nej sme však zistili, že kanalizácia pod telocvičňou je v katastrofálnom stave a treba pristúpiť k rozsiahlejšej rekonštrukcii, než sme pôvodne predpokladali. Verím, že telocvičňa bude žiakom k dispozícii čo najskôr.

web od 2day