Diskusia 2.3.2015 13:00-14:00

Vaše otázky a odpovede

Alexander:
Pekný deň, pán starosta už sa naozaj tešíme na plaváreň, ale hovorí sa že pôvodný termín sa nedá stihnúť. Je to pravda? V rozpočte ste vyčlenili peniaze na dostavbu plavárne, čo je fajn, ale čo urobíte, ak vám župa neda peniaze ktoré prisľúbila?

Starosta:
Dobrý deň, už dnes vieme povedať, že pôvodný termín máj 2015 sa nedá stihnúť, posunutie vzniklo kvôli prekládke vodovodného potrubia. Táto chyba nebola spôsobená nami, ale Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou. Ak sa nič iné vážne nestane, plaváreň by mohla byť dokončená v júli t.r. Čo sa financovania týka, som presvedčený, že župa splní svoj sľub.

Peter:
Pán Bajan, ste aj mestským poslancom, ako hodnotíte stav prác na starom moste? Ďakujem

Starosta:
Pekný deň, som sklamaný z toho, čo tam človek vidí. Myslím, že dynamika sa postupne zlepšuje, obávam sa však, či sme nestratili čas v minulom volebnom období. A musím dodať, že niektoré rozhodnutia považujem za nepochopiteľné, napr. stavba obratiska a následné jeho búranie.

Božena:
Pán starosta, uvedomujem si, že nie ste všemohúci, ale nedá sa skutočne niečo urobiť s rozjazdenými trávnikmi. U nás na Vígľašskej to vyzerá otrasne, aspoň požiadať políciu, aby tam robila poriadok so soférmi, ďakujem.

Starosta:
Situácia sa opakuje každý rok, ako keby arogantných vodičov (susedov) stále pribúdalo. Aj v minulosti sme umiestnili zábrany do zelene a stĺpiky na chodníky, to však nie je možné všade. Budem aj apelovať na mestskú políciu, aby zvýšila dohľad v tejto veci. Ale bohužiaľ, je to v nás ľuďoch.

Mária:
Pán starosta, nový primátor Nesrovnal vyhlasoval, že chce prehodnotiť počet stavebných úradov. Už teraz, keď človek niečo vybavuje, tak je to na dlhé lakte a nezdá sa mi, že by zníženie týchto úradov ľuďom pomohlo. Ako sa na to pozeráte?

Starosta:
V prvom rade nie je to kompetencia hlavného mesta, na druhej strane možno len súhlasiť, že počet stavebných úradov v Bratislave je vysoký. Dĺžka vybavovania na stavebných úradoch nesúvisí s počtom stavebných úradov. Budúcnosť vidím v zlučovaní činností nielen stavebných úradov ale aj v ostatných administratívnych činností, čím by sme samosprávu zlacnili.

Karolina:
Dobry den, chcem sa opytat ci budu riesene staznosti obyvatelov (aj) Petrzalky tykajucich sa hluku, ktoreho povodcom je pravdepodobne Slovnaft a ktory je zverejneny na stranke odkazprestarostu.sk pod nazvom Hluk zo Slovnaftu. Da sa preverit, ci je povodcom Slovnaft alebo iny podnik a ci su staznosti opodstatnene? Na koho sa mozu obyvatelia, ktorym to sposobuje problemy obratit? Pripajam link na spominany problem: http://www.odkazprestarostu.sk/bratislava/podnety/12036/hluk-zo-slovnaftu?ref=3282620942142255047404E12197DZMfcgNf7TnkIPnC2dBIaRE6joo Moja druha otazka sa tyka MHD liniek 93,94 pocas rannej spicky medzi 8-9.00. Autobusy chodia preplnene cim dalej viac, v minulosti tento problem nebol. Pred osmou je interval medzi spojmi kratsi, nebolo by vhodne kratsi interval zachovat az do 9.00, kym ludia dochadzaju do prace? Dopravny podnik na moj podnet nereagoval (ani na ostatne, nie som jedina kto sa stazoval), preto sa obraciam na vas s otazkou, ci by bolo mozne navrh tlmocit dopravnemu podniku.

Starosta:
Bohužiaľ vám neviem napísať nič iné ako v odkaze pre starostu, snáď Vám viem len poradiť, aby ste sa obrátili na Regionálny úrad verejného zdravotníctva. K Vašej druhej otázke môžem povedať len toľko, že návrh budem tlmočiť Dopravnému podniku.

Petra:
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, kedy dokončíte námestie Hraničiarov, viem, že boli práce prerušené kvôli zime, ale už je teplejšie, tak kedy sa dočkáme... Ďakujem.

Starosta:
Dobrý deň, technologický postup pri realizácii niektorých prác, ktoré ešte treba dokončiť, neumožňuje uskutočniť ich skôr než bude viac ako 5 stupňov. Keďže v noci stále teploty klesajú aj pod túto hodnotu, musíme počkať, inak by sme mohli doplatiť neskôr na nekvalitnú robotu. Ešte dorábame niektorý mobiliár, veríme, že do prác sa pustíme čo najskôr a námestie dokončíme.

Roman:
Pán starosta Bajan, čo pre Petržalku znamená, že Bratislava nemá schválený rozpočet?

Starosta:
Dobrý deň, rozpočtové provizórium nikdy neveští nič dobré pre mesto. Na druhej strane ako mestský poslanec som sa nikdy nestretol s takou nepripravenosťou vedenia. Dnes som obdržal návrh rozpočtu, na prvý pohľad tento rozpočet nerieši znižovanie zadĺženosti mesta, perspektívu, čo bude s mestom za päť rokov, a nevieme štruktúru dlhu. Opäť Petržalka dostane menej príjmov v súvislosti s tzv. solidaritou. Stále pretrváva netransparentnosť v presunoch daní medzi mestom a mestskými časťami. Toto nie je úplný priestor na detailné hodnotenie rozpočtu, možno konštatovať, že zatiaľ nevidím dôvod na schválenie takéhoto rozpočtu v marci 2015.

web od 2day