Diskusia 5.12.2016 13:00-14:00

Vaše otázky a odpovede

František Maťašeje:
V Petržalke už nebývam ale mám tam rodinu, s parkovaním je to katastrofa. Kedy bude hotové parkovisko na Markovej?

Starosta:
Príjemný dobrý deň, parkovisko na Markovej ulici, ktoré sme na žiadosť obyvateľov vybudovali na mieste bývalého ihriska je v procese kolaudácie, ale už bolo odovzdané obyvateľom priľahlých bytových domov do užívania.

Milos Durian:
ja mam taketo otazky: preco sa tolko zahustuje petrzalka novostavbami, potom preco az v roku 2018 sa ma stavat 2 etapa elektricky a preco nikto neriesi vraky na parkoviskach o ktore nikto nejavi zaujem a aj vdaka nim sa zle parkuje pred domami?

Starosta:
Dobrý deň prajem. Na otázku prečo sa Petržalka zahusťuje novostavbami je veľmi jednoduchá odpoveď – lebo to dovoľuje stavebný zákon. Ak investor preukáže vzťah k pozemku, ak jeho zámer je v súlade s územným plánom a ak splní všetky podmienky, ktoré mu ukladá stavebný zákon, ak má záväzné súhlasné stanovisko hlavného mesta a vyjadrenia všetkých dotknutých orgánov a inštitúcií (a sú ich desiatky), môže stavať. To, či sa to danému mestu, obci alebo obyvateľom páči alebo nie, je možné vyjadriť v jedinom dokumente a to je územný plán. V našom prípade ho schvaľuje mestské zastupiteľstvo. Otázku na prípravu a realizáciu druhej etapy električky v Petržalke je potrebné adresovať mestu, z nám dostupných informácií je možné konštatovať, že etapizácia bola schválená Bruselom, druhej etape predchádzajú medzinárodné súťaže, výber projektanta, dodávateľov a podobne, všetko pod gesciou Európskej komisie. Bližšie informácie však naozaj môže poskytnúť investor, t.j. hlavné mesto. Nie je pravda, že nikto nerieši vraky na parkoviskách i ostatných komunikáciách, riešime to prakticky dennodenne, aj tento proces má svoje zákonné a iné podmienky a postupy a mestská časť musí postupovať v zmysle platnej legislatívy. Mimochodom, povinnosť odstrániť nepojazdné auto má v prvom rade jeho majiteľ... Napokon aj na našom webe je možné sledovať, ktoré vraky tunajší úrad rieši a v akom stave je toto riešenie, viď - https://www.petrzalka.sk/oblasti/zivotne-prostredie/vraky-stare-vozidla/. Ak viete o nejakom vraku, ktorý neevidujeme, môžete nám ho nahlásiť.

Draho Stránsky:
Pán starosta, dúfam že presadíte nákup väčších autobusov, nie tie drobné prdítka čo presadzuje dopravný podnik. Najlepšie by boli Mercedesy CapaCity aj keď sú drahé, nech sa každý deň netlačíme ako sardinky

Starosta:
Príjemný dobrý deň, náš poslanecký klub, ktorého som členom v meste (mestská hromadná doprava je kompetenciou mesta), presadzuje práve veľké kĺbové autobusy, okrem iného aj z tých dôvodov, ktoré ste uviedli. Je pre mňa nepochopiteľné, že pán primátor pretláča nákup takých dopravných prostriedkov, ktoré situáciu ešte zhoršia. Tým skôr, že sa hovorí o akútnom nedostatku vodičov MHD a veľkých kolónach (ak namiesto kĺbového autobusu nastúpia dva malé, tak to asi kolóny nezmenší). Je ale už na mestskom zastupiteľstve, či takýto návrh schvália.

web od 2day