Diskusia 6.11.2017 13:00-14:00

Vaše otázky a odpovede

Občan:
Dobry den p. Bajan. Pisem Vam ohladne kontajneroveho stojiska pre bytovy dom na ulici Wolkrova 25,27,29. Ako jeden z mala domov v Petrzalke nemame kontajnerove stojisko, ale kontajnery iba volne stoja pri dome. Hlavne pre obyvatelov Wolkrovej 25 je to utrpenie kdeze sa nam siri smrad do bytov a mame neporiadok pod oknami. Rad by som sa spytal, ci by sa nedalo niekde v blizkosti nasho bytoveho domu postavit kontajnerove stojisko? Resp. ci tu v bliskosti nie je neaky statny (nie sukromny) pozemok, ktory by sa dal na dane stojisko vyuzit? Dakujem velmi pekne za info.

Starosta:
Už v roku 2010 nás požiadal váš správca bytového domu Bytové družstvo Petržalka o vytipovanie miest vhodných na vybudovanie kontajnerových stanovíšť pre bytové domy, ktoré stanovištia kontajnerov nemajú, medzi nimi bol aj bytový dom na Wolkrovej č. 25,27,29. V novembri 2010 sme zaslali Bytovému družstvu Petržalka všetky požadované informácie spolu s nákresmi,napriek urgenciám nedošlo k žiadnemu/ alebo iba minimálnemu /posunu v budovaní kontajnerových stanovíšť. Musíte teda osloviť družstvo. V tohtoročnom rozpočte boli ale vyčlenené finančné prostriedky na poskytovanie dotácií na vybudovanie, zastrešenie a uzamknutie kontajnerových stanovíšť. Ohľadom poskytnutia informácií o dotáciách prosím kontaktujte pani Stanovú z odd. životného prostredia : tatiana.stanova@petrzalka.sk

Peter:
Dobrý deň Rád vy som sa Vás opýtal v akej fáze je projekt testovania podzemných kontajnerových stojísk, ktorý sa v minulosti spomínal v médiách.

Starosta:
Pilotný projekt budovania podzemných kontajnerov je jednou z priorít mesta a spoločnosti OLO, a.s. ako mestského podniku. V rámci tohto pilotného projektu bola vybraná aj lokalita na Budatínskej ulici. Naša mestská časť dala na jeho výstavbu súhlas, naša mestská časť takéto budovanie kontajnerových stanovíšť víta, ale vyjadrujeme sa k tomu až na základe žiadosti hlavného mesta. Tú sme, žiaľ, doteraz nedostali. tohto pilotného projektu bola vybraná aj lokalita v Petržalke – na Budatínskej ulici. Projektom sa zaoberalo oddelenie územného konania a stavebného poriadku Mestskej časti Bratislava- Petržalka a ako povoľujúci orgán dňa 16.10 2017 vydalo súhlas k ohláseniu stavby „Polopodzemné stojisko na odpad“ na základe, ktorého môže byť stavba realizovaná. Nakladanie s komunálnymi odpadmi je v kompetencii hlavného mesta, ktoré túto kompetenciu upravilo Všeobecne záväzným nariadením č. 1/2017, kde v ustanovení § 10a sa hovorí o podzemných a polopodzemných kontajneroch, akým spôsobom postupovať pri žiadosti o súhlas na použitie podzemného alebo polopodzemného kontajnera. Naša mč takéto budovanie kontajnerových stanovíšť víta, ale vyjadrujeme sa k tomu až na základe žiadosti hlavného mesta.

Tomáš zo Smolenickej:
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, ako dlho trvalo, kým ste odstránili následky víchrice? Videl som totiž ešte minulý štvrtok zvalený strom pri ZUŠ J. Albrechta.

Starosta:
Víchrica tentoraz napáchala najviac škôd v Sade Janka Kráľa, 20 pracovníkov VPS odstraňovalo jej následky najmä v prvých dvoch dňoch, ale nie všetky postihnuté lokality sú v správe našej mestskej časti. Veľmi nám pomohli aj Petržalčania, ktorí nás na spadnuté stromy a konáre upozorňovali. Aj vďaka nim sme mohli následky víchrice odstrániť čo najskôr. Ak aj boli popadané stromy na iných, než petržalských, pozemkoch, upozornili sme na to ich majiteľov, resp. správcov.

Petržalčan:
Dobrý deň Parkovacia politika mesta je zdá sa v súčasnosti v stave klinickej smrti, preto by som sa rád opýtal, či a ako problém s parkovaním riešite aj samostatne ako mestská časť. V médiach som navyše zachytil že plánovaná výstavba parkovacích domov sa stretáva s nevôlov obyvateľov aj poslancov našej mestskej časti - je to pravda?

Starosta:
Dobrý deň, začnem odzadu – bohužiaľ je pravda, že akákoľvek výstavba garážových domov naráža na protesty obyvateľov, ale aj poslancov. Konkrétny príklad – Rontgenova ulica – mohol tam stáť garážový dom, ktorý by zaplatil súkromný investor a kde by bolo obyvateľom k dispozícii zadarmo cca 150 miest a zároveň by sa tam presunuli autá z ulíc, ktoré dnes zaberajú ďalšie desiatky parkovacích miest. Obyvatelia a poslanci sa však vzopreli, a tak tam bude nakoniec len cca 90 miest. A pritom nás obyvatelia tejto lokality bombardujú, že nemajú kde parkovať... Aj poslanci svorne tvrdia, že dopravu – aj tú statickú - je potrebné akútne riešiť. Ale asi sa cítia lepšie v úlohe kritikov, pretože sami s nijakým návrhom riešenia neprišli – a to niektorí tvrdili už v roku 2014, že ho majú pripravený. Parkovacia politika je typickým príkladom toho, že komunálny politik musí vedieť prijímať aj nepopulárne opatrenia a nielen také, ktorými sa obyvateľom zapáči. Na pôde mestského zastupiteľstva sa snažím taktiež s touto témou pracovať, pripravil som pozmeňovacie návrhy k primátorovej predstave, ale ani tam nie je dostatočná vôľa zobrať na svoje plecia také ťažké a zásadné rozhodnutie.

Soňa z Vyšehradskej:
Dobrý deň, pán starosta, najskôr gratulujem k zvoleniu. Chcem sa spýtať, ako ste spokojní so zvolenými poslancami za Petržalku, s novým županom a s voľbami ako takými?

Starosta:
V prvom rade využijem aj túto príležitosť, aby som všetkým zvoleným predstaviteľom BSK zablahoželal k úspechu a vyjadril presvedčenie, že budú pracovať v prospech tohto kraja, jeho obcí a miest a, samozrejme jeho obyvateľov. Pána Drobu poznám osobne a verím, že bude schopným manažérom na čele samosprávy, ktorá má nemalé kompetencie a k dispozícii nemalé financie. Neviem, ako iní poslanci, ale ja sa budem samozrejme snažiť vyhľadávať témy, v ktorých budem vidieť prínos pre našu mestskú časť. Keďže som bol jedno volebné obdobie predsedom BSK, dovolím si tvrdiť, že zorientovaný v problematike som a vždy som vedel spolupracovať a prepájať názorovo či politicky rôzne zložené zastupiteľstvá. Je po voľbách, takže by sme mali zabudnúť na svoje politické tričká a pracovať spolu. Verím, že tomu tak bude.

web od 2day