Diskusia 6.3.2017 13:00-14:00

Vaše otázky a odpovede

Michal:
Moj starsí syn už chodí do školky, a teraz chcem do tej istej prihlásiť aj svoju mladsiu dcéru. Bude to, ze sú súrodenci zohladnené pri posudzovaní mojej žiadosťi? Chcela by som totiž, aby chodili do rovnakej školky. dakujem

Starosta:
V Petržalke majú všetky riaditeľky našich materských škôl podmienku, že prednostne prijímajú súrodencov detí, ktoré už do škôlky chodia. Podmienkou ale je, aby mladšie dieťa dovŕšilo v tomto kalendárnom roku tri roky. Ak by ste chceli o prijímaní detí do škôlky vedieť viac, odpovede na najčastejšie otázky pri prijímaní detí do MŠ nájdete na našej webovej stránke a v poslednom čísle Petržalských novín.

Albína:
Dobry den, Som jedna z tých čo podpísali petíciu proti hazardu. Keď som tak sledovala celú diskusiu a všetky kauzy okolo hlasovania poslancov, tak som čoraz viac za reguláciu než za plošný zákaz. Zaujímalo by ma, aký postoj zaujmete na mestskom zastupitelstve, ktoré sa bude hazardu opať venovať. Dakujem za odpoved.

Starosta:
Budem naďalej za to, aby sme mohli hlasovať aj o prísnej regulácii. Svoj názor a svoje presvedčenie o škodlivosti prohibície som nezmenil, navyše ak zákon teraz reguláciu umožňuje. Svoj postoj som vysvetlil v ostatnom čísle Petržalských novín.

Dana:
Dobryý den pán starosta! Do plavarne chodi stale viac a viac ludi. Co budete robit, ked sa tento počet bude aj naďalej stupňovať, aby mali návštevníci potrebný komfort. Dakujem.

Starosta:
My sme, samozrejme, radi, že do plavárne ľudia chodia čoraz radšej. Samozrejme, že sa už dnes zamýšľame nad tým, ako budeme reagovať, keď sa ich počet bude aj naďalej zvyšovať. Už dnes vieme o niekoľkých možnostiach – upraviť prevádzkové hodiny, vyčleniť prípadne viac plaveckých dráh pre verejnosť a podobne. Predpokladám však, že s pribúdajúcimi teplejšími dňami a v lete zase návštevnosť klesne. Celú situáciu budeme zrejme vedieť vyhodnotiť na jeseň alebo až koncom roka a podľa toho spravíme konkrétne opatrenia. Jedným z nich by bola možno regulácia okamžitého počtu návštevníkov v plavárni, aby sme im zabezpečili potrebný komfort a aj aby sme zabezpečili potrebnú čistotu a bezpečnosť.

Martin Kolár:
Dobrý deň pán primátor, viete nám prosím ozrejmiť situáciu s realizáciou školy v časti slnečnice? Máme informáciu, že realizácia bola pozastavené z dôvodu, že ste odmietli ako samospráva na nej sa finančne podieľať. Kasína podporíte a školstvo nie?

Starosta:
Dobrý deň, vôbec neviem, o čom hovoríte, pretože investor má v podmienkach realizácie vybudovať aj materskú školu. Tá bude súkromná a na nej mestská časť nikdy nemala participovať. Čo samospráva pre danú lokalitu robí, je nová škôlka, pričom sme sa rozhodovali medzi budovami na Krásnohorskej a Vyšehradskej, efektívnejšie sme vyhodnotili práve tú na Vyšehradskej, ktorej rekonštrukcia už začala. Okrem toho vybudujeme aj nové miesta na Turnianskej.

Martina:
Dobrý deň, rada by som sa opýtala, kedy sa túto jar organizuje zber odpadu najmä v oblasti Chorvátskeho ramena či Draždiaka? Je možné sa zapojiť, prípadne je niekde uverejnený harmonogram podobných aktivít? Ďakujem.

Starosta:
Aj tento rok budeme organizovať brigádu zameranú na čistotu okolia Chorvátskeho ramena, ktorá má dlhoročnú tradíciu a je medzi Petržalčanmi obľúbená. O termíne budeme včas informovať prostredníctvom našej webovej stránky, profilu Viem byť Petržalčan aj v médiách. Predbežne plánujeme termín na niektorý piatok po Veľkej noci, záleží aj na našich partneroch – potápačoch z klubu OCTOPUS a chlapcoch na člne zo Slovenského vodohospodárskeho podniku Bratislava odštepný závod Šamorín. Do 15. marca stanovíme presný termín. Taktiež bude v priebehu tohto týždňa na našej stránke zverejnený oznam týkajúci sa akcie „Týždeň čistoty v Petržalke“, v rámci ktorého si môžu obyvatelia upratať bezprostredné okolie svojich domov. Táto akcia je plánovaná na prvý aprílový týždeň. Mestská časť poskytne vrecia, rukavice a následne zabezpečí odvoz vriec s odpadom. Aj ďalšie aktivity mestskej časti budú včas zverejnené - napríklad harmonogram pristavenia veľkokapacitných kontajnerov na objemný odpad, kedy sa môžu zbaviť takéhoto odpadu obyvatelia bezplatne. Taktiež sme zverejnili oznam, kedy a kde sa môžu obyvatelia zbaviť komunálneho odpadu s obsahom škodlivín.

Oliver:
Dobry den, chcel by som vediet, ci Osobnosťou Petržalky musí byt len niekto všeobecne známy. Mám totiž susedu, ktorá sa uz roky príkladne stará o okolie nášho domu, iniciovala vznik predzáhradky, je vzdy ochotna pomocť susedom. Mohol by som aj ju navrhnut na Osobnosť Petrzalky? Dakujem za odpoved

Starosta:
Dobrý deň, ďakujem vám za túto otázku. Osobnosti Petržalky totiž nie sú len známi umelci či športovci, ale aj, a možno predovšetkým, tí, ktorí sú naozaj srdcom Petržalčania, Petržalke venujú svoj čas aj svoje schopnosti a nič za to nechcú. Takým ľuďom cenu odovzdávam najradšej a som rád, že sa o nich dozvedia aj ostatní Petržalčania, ktorých by mohli v mnohom inšpirovať.

J:
Dobry den pan starosta, vyriesi sa niekedy neprejazdnost aut na Udernickej ulici, strasne prechadyat autom, neplanujete obnovit chodniky a ulice od Gogolovej po stary petrzalsky cintorin, je to v havarijnom stave, Dakujem

Starosta:
Komunikácia, na ktorú sa pýtate je, v správe Hlavného mesta. Požiadam ich, aby situáciu preverili a zaujali k nej stanovisko vrátane návrhu riešenia. Musím však upozorniť, že aj mne sa s mestom komunikuje ťažko, na odpovede svoje žiadosti dostávam neskoro a niekedy aj vôbec. Chodníky, ktoré má v správe naša mestská časť, opravujeme postupne podľa harmonogramu do vyčerpania finančných prostriedkov na to určených. Požiadam svojich kolegov z príslušného oddelenia, aby išli komunikáciu obhliadnuť a zaradili jej opravu do harmonogramu prác.

Jozef Hriň:
Dobrý deň. Dá sa nejak vyriešiť táto situácia?https://www.odkazprestarostu.sk/bratislava/podnety/36750/parkovanie-na-udernickej Pisal som aj na mestskú políciu: Dobrý deň pán Chomo. Chcem vás ako okrskoveho mestského policajta poprosiť o pomoc pri riešení situácie na Úderníckej ulici. Na ulici stoja autá na zebre a v odbocovacom pruhu. Na výjazde od Vienna gate a vyjazde z komplexu Petržalske dvory sú križovatky neprehľadné a autá stoja pomaly v križovatke. Nakoľko tadiaľ jazdia aj nákladné autá a autobusy,tak sú tieto výjazdy s obmedzeným výhľadom nebezpečné! V centre sú za nezaplatenie parkovneho, vozidlá odtahovane, tu je to nebezpečné, autá parkujú tam kde je to zakázané a nič sa nedeje. Neviem v čom je problém. Dúfam že sa s tým bude niečo robiť. S pozdravom Jozef Hriň

Starosta:
Kontrola zaparkovaných áut je plne v rukách mestskej polície, my ako mestská časť v tomto smere nemáme žiadne kompetencie. Mestskú políciu na zlé parkovanie, samozrejme, upozorňujeme, ale do ich práce nemôžeme nijako zasahovať.

M:
Pán starosta, ako máte pod kontrolou pracovnú dochádzku riadiacich pracovníkov kultúrnych stredísk miestnej časti? Zároveň ma zaujíma Váš dohľad nad postupom v zmysle platných nariadení pri výbere vykonávateľov činností, resp. prác.

Starosta:
Žiaľ, vaša otázka je veľmi všeobecná a takto neviem na ňu odpovedať. Ak máte nejaký konkrétny podnet alebo sťažnosť, napíšte mi prosím na e-mail starosta@petrzalka.sk.

Olga Beckerová:
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či sa dá riešiť bezpečnejší, a najmä civilizovanejší prístup pre občanov na trhovisko pri Červenej pošte (oproti poliklinike Šustekova). Z parkoviska vedú len "provizórne" úzke drevené schodíky, o bezbariérovom prístupe pre maminy s deťmi ani nehovorím. Už som na túto tému interpelovala dvoch poslancov, poďakovali za podnet, sľúbili, že niečo podniknú, ale zatiaľ sa nič nedeje. Počkáme kým si tam niekto minimálne zlomí nohu? Okrem toho by ma zaujímalo, dokedy bude ponechané zdevastované a hrdzavé zábradlie na križovatke Šustekova (pri poliklinike). Ak má plniť bezpečnostnú úlohu bolo by vhodné ho aspoň nanovo namaľovať, pretože pohľad naň je zúfalý. Ďakujem.

Starosta:
To je dobre, že ste sa obrátili na poslancov. Tohtoročný rozpočet totiž tvorili najmä ich priority a oni sú tí, ktorí môžu o takejto investícii rozhodnúť. Toto zábradlie má v správe hlavné mesto. Už sme ich na túto situáciu upozorňovali, žiaľ, neúspešne. Určite ich budeme znovu urgovať. Keď do mesiaca nič v tejto veci nepodniknú, dám našej VPS vypracovať projekt na nové schody.

web od 2day