Testovanie

Mestská časť Bratislava-Petržalka zriadi na svojom území celkovo 96 odberných miest v 31 lokalitách v rámci prvého kola celoplošného testovania obyvateľov, ktoré sa uskutoční najbližší víkend. Miesta vybrala s prihliadnutím na čo najbezpečnejší priebeh testovania za dodržania všetkých hygienicko-epidemiologických opatrení.

Väčšina odberných miest bude zriadená v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti MČ, v stredných a cirkevných školách. Testovať sa bude v exteriéri aj interiéri, pričom v interiéri sa bude realizovať iba samotný odber. Najviac exteriérových odberných miest sa bude nachádzať na dostihovej dráhe, najviac interiérových v Ekonomickej univerzite. Obyvatelia sa budú môcť prísť otestovať aj autom k obchodnému centru Danubia, kde budú zriadené 4 odberné miesta. Zoznam všetkých odberných miest nájdu obyvatelia na webovej stránke a sociálnych sieťach mestskej časti a takisto na vchodových dverách svojich bytových domov.

odberové miesta

Aktuálne informácie z odberných miest:

Súhrnné informácie
Dátum a čas Situácia
01.11.2020 17:10 MAXIMÁLNY počet čakajúcich ľudí na jednom odbernom mieste do 16:00 sme zaznamenali na ZŠ Prokofievova 5 (10 ľudí). Situácia je aj naďalej veľmi pokojná, záujem o otestovanie sa je počas celého dňa nižší. NA NOBELOVOM námestí sme znížili počet exteriérových miest z troch na jedno s ohľadom na bezpečnosť a poveternostné podmienky. Po 19:00 bude uzatvorené aj posledné exteriérové odberné miesto, v prípade nevyhnutnosti Vás ale odberné tímy otestujú aj v exteriéri. Dve interiérové odberné miesta sú na "Nobelku" v plynujej prevádzke až do 21:30. DRIVE THROUGH odberné miesta v rámci OC Danubia fungujú počas nedele naďalej bezproblémovo. ĎAKUJEME za vaše podporné správy a komentáre. Boli ste sa už otestovať aj vy? Čas máte do 21:30.
01.11.2020 13:53 Aj v poobedňajších hodinách je situácia v rámci petržalských odberných miest bezproblémová a pokojná. NA VŠETKÝCH odberných miestach je priebeh plynulý, naďalej neevidujeme informácie o tvoriacich sa radoch. Bez akéhokoľvek čakania sa v týchto chvíľach otestujete na odberných miestach v rámci DK Lúky, DK Zrkadlový háj, Vlasteneckom námestí, Hálovej a Budatínskej ulici, Pankúchovej 6, ale tiež v ďalších dostupných lokalitách. VLASTENECKÉ NÁMESTIE aktuálne ponúka dve interiérové odberné miesta, po krátkodobej nedostupnosti je opäť dostupné aj to exteriérové. DRIVE THROUGH odberné miesta v rámci OC Danubia fungujú počas nedele naďalej bezproblémovo.
01.11.2020 11:33 NA VŠETKÝCH odberných miestach je priebeh plynulý, bez čakania sa otestujete napríklad v priestoroch Ekonomickej univerzity, Dostihovej dráhy, ZŠ Dudova 2, SZŠ Strečnianska 20, ale tiež v rámci ostatných interiérových a exteriérových odberných miest. DRIVE THROUGH odberné miesta v rámci OC Danubia fungujú aj počas nedele, stále nie sú hlásené žiadne výraznejšie zdržania a priebeh je plynulý. V rámci SR bolo počas soboty otestovaných 2 581 113 obyvateľov, infekčných bolo 25 850 z nich. V Bratislave šlo o približne 230-tisíc ľudí, pozitívny test malo 712 z nich.
01.11.2020 9:52 NA VŠETKÝCH odberných miestach evidujeme v ranných hodinách nízky záujem o testovanie, zdržíte sa minimálne. ODBERNÉ MIESTA fungujú už aj v rámci DK Lúky, kde sa ráno začalo s drobným meškaním. DRIVE THROUGH odberné miesta v rámci OC Danubia fungujú aj počas nedele, aj tam je zatiaľ záujem o otestovanie nízky. Ďakujeme za informácie o stave na odberných miestach a fotografie, ktoré nám posielate.
01.11.2020 7:35 Odštartoval druhý deň celoplošného testovania, aj dnes vám budeme prinášať priebežné informácie z odberových miest, ktoré máme momentálne k dispozícii: VEĽKÁ ČASŤ OTVORENÝCH odberných miest hlási v ranných hodinách nízky záujem o testovanie, zdržíte sa minimálne. Najmenší počet hlási zaťiaľ Ekonomická univerzita. NEODPORÚČAME cestu za testovaním na odberné miesta v DK Zrkadlový háj, kde sa tvoria drobné rady. Využite, prosím, iné odberné miesta v okolí. DRIVE THROUGH odberné miesta v rámci OC Danubia fungujú aj počas nedele. ODBERNÉ MIESTAzatiaľ fungujú v neúplnom počte, na niektorých z nich prebieha doplnenie potrebného personálu a materiálu. Do pozornosti dávame opätovne aj stránku Som v rade, kde nájdete aktuálne informácie o obsadenosti jednotlivých odberných miest: www.somvrade.sk
31.10.2020 20:12 Prinášame pre dnešok záverečné informácie z odberových miest, ktoré máme momentálne k dispozícii: NAJPLYNULEJŠÍ chod hlásia vo večerných hodinách odberné miesta na Ekonomickej univerzite a na Černyševského ulici, pričom výrazne odporúčame aj otestovanie sa na DK Lúky, Nobelovom námestí a Pankúchovej ulici, kde sú aktuálne voľné kapacity. DOSTIHOVÁ DRÁHA aktuálne ponúka štyri odberné miesta V RÁMCI Beňadickej ulice nastalo zlúčenie 2 odberných miest do jedného. PROSÍME o trpezlivosť, a to vzhľadom na dodávanie chýbajúcich certifikátov na niektoré z odberných miest.
31.10.2020 18:34 Ako prebiehal dnešný deň plný testovania? V našej reportáži sa dozviete to, aký bol celý priebeh testovania na jednotlivých miestach, aké problémy sprevádzali organizáciu tejto akcie, dojmy samotných testovaných, ale i to, ako na celú vec nahliadajú príslušníci rakúskeho vojenského personálu či členovia Integrácie síl NATO. Reportáž nájdete TU.
31.10.2020 17:52 Aj vo večerných hodinách prinášame aktuálne informácie z odberových miest, ktoré máme momentálne k dispozícii: ODBERNÉ MIESTA fungujú už v počte 92, pribudlo nové odberné miesto na Tupolevovej ulici. NAJPLYNULEJŠÍ chod stále hlásia odberné miesta na Dostihovej dráhe, Ekonomickej univerzite, Vlasteneckom námestí, situácia je aktuálne veľmi priaznivá aj na Nobelovom námestí, Beňadickej a Tupolevovej ulici. Doba čakania bola výrazne skrátená aj v rámci odberných miest na Strečnianskej a Holíčskej ulici. NAOPAK, aktuálne neodporúčame cestu za testovaním na odberné miesta v rámci Námestia republiky a tiež ulíc Vranovská a Krupinská, kde sa doba čakania výrazne natiahla. DRIVE THROUGH v rámci OC Danubia bol z dôvodu enormného záujmu pre novoprichádzajúce vozidlá tesne po 16:00 uzatvorený, situáciu na mieste regulujú príslušníci polície. PROSÍME o trpezlivosť, a to vzhľadom na krátku pauzu na večeru. Jednotlivé tímy sa budú snažiť o to, aby bol chod odberných miest napriek tomu čo najplynulejší. Čísla sú stále priaznivé, držme si palce aj v ďalších hodinách. Do pozornosti dávame opätovne aj stránku Som v rade, kde nájdete aktuálne informácie o obsadenosti jednotlivých odberných miest: www.somvrade.sk
31.10.2020 16:12 POZOR, DRIVE THROUGH PRE NOVOPRICHÁDZAJÚCE VOZIDLÁ UZATVORENÝ ❌ V rámci odberných miest drive through pri OC Danubia nastalo zastavenie radenia ďalších vozidiel do testovacích pruhov z dôvodu nadmerného záujmu o tento druh otestovania. Pasažieri vozidiel, ktorí v tejto chvíli čakajú na mieste na odber BUDÚ OTESTOVANÍ. Uzatvorenie sa teda týka novoprichádzajúcich vozidiel. Odporúčame návštevu dostihovej dráhy a Ekonomickej univerzity, kde sa nachádza najviac odberných miest a priebeh testovania je tam naďalej plynulý.
31.10.2020 15:40 Počet čakajúcich na niektorých odberných miestach si tiež viete pozrieť na webovej stránke SOM V RADE: www.somvrade.sk. Taktiež môžete nahlasovať aktuálny počet čakajúcich osôb pred vami.

Zoznam bezbariérových odberných miest: 1. SOŠ technická, Vranovská 4: 1 odberné miesto v exteriéri, 2. Verbisti, Krupinská 2: 1 odberné miesto v exteriéri, 3. ZŠ Nobelovo námestie 6: 3 odberné miesta v exteriéri, 4. ZŠI Vlastenecké námestie 1: 1 odberné miesto v exteriéri, 5. ZŠ Černyševského 8: 2 odberné miesta v exteriéri, 6. SPŠE Hálova 16: 1 odberné miesto v exteriéri, 7. Námestie Republiky: 2 odberné miesta v exteriéri, 8. ZŠ Prokofievova 5: 2 odberné miesta v exteriéri, 9. ZŠ Lachova 1: 2 odberné miesta v exteriéri, 10. ZŠ Pankúchova 4: 2 odberné miesta v exteriéri, 11. Dostihová dráha: 6 exteriérových miest, 12. ZŠ Holíčska 50: 2 odberné miesta v exteriéri, 13. SZŠ Strečnianska 20: 1 odberné miesto v exteriéri, 14. ZŠ Budatínska 61: 1 odberné miesto v exteriéri, 15. CZŠ Beňadická 38: 2 odberné miesta v exteriéri, 16. DK Lúky: 1 exteriérové miesto, 17. PEVŠ Tematínska 10: 2 odberné miesta v exteriéri, 18. ZŠ Turnianska 10: 2 odberné miesta v exteriéri, 19. Slnečnice Leon park: 1 odberné miesto v interiéri, 20. ZŠ Tupolevova 20: 4 odberné miesta v exteriéri

Samotný odber bude zdravotnícky personál realizovať v interiéri, exteriér bude slúžiť na administratívne úkony, čakanie obyvateľov pred odberom a na výsledky testovania po odbere. Na základe usmernenia Ministerstva obrany SR odporúčame obyvateľom, aby prichádzali na testovanie podľa abecedného poradia svojich priezvisk, a to nasledovne:

priezviská začínajúce na A, B, C, D v čase od 07.00 – 09.30 h,
priezviská začínajúce na E, F, G, H v čase od 09.30 – 12.00 h,
priezviská začínajúce na CH, I ,J ,K v čase od 13.00 – 15.00 h,
priezviská začínajúce na L, M, N, O v čase od 15.00 – 17.00 h,
priezviská začínajúce na P, R, S v čase od 17.00 – 19.30 h,
priezviská začínajúce na T, U, V, X, Y, Z v čase od 19.30 – 21.30 h.

V minulom týždni vyhlásila Petržalka výzvu pre obyvateľov, aby sa dobrovoľne zapojili do testovania ako administratívna posila. Záujem o pomoc prejavilo viac ako 700 ľudí. „Nesmierne si vážim záujem obyvateľov o pomoc pri testovaní. Ukázali sme, že v ťažkých časoch vieme držať spolu. Držím nám všetkým palce, aby testovanie dobre dopadlo,“ povedal starosta Petržalky Ján Hrčka. Mestská časť tak bude schopná pokryť všetkých vybraných 96 odberných miest administratívnymi pracovníkmi. Tí budú pomáhať pri zapisovaní osobných údajov testovaných osôb. Ostatní nahlásení dobrovoľníci budú nápomocní pri rozvoze jedla, ochranných pomôcok a dezinfekčných prostriedkov či pri rozkladaní stanov. Každý administratívny pracovník bude odmenený sumou 100 eur/brutto za jeden odpracovaný deň. Dobrovoľníci nebudú finančne odmenení. Problémom je však nedostatok zdravotníkov, preto plánuje MČ vydať výzvu pre prihlásených dobrovoľníkov, aby pomohli pri odbere vzoriek v prípade, že spĺňajú podmienky stanovené Ministerstvom zdravotníctva SR.

Zastrešenie pre pracovníkov zabezpečí Mestská časť v mobilných kontajneroch, vianočných stánkoch a pod rozkladacími stanmi. Testovanie bude prebiehať v sobotu aj nedeľu v časoch 07:00-12:00 a 13:00-22:00. Každý administratívny pracovník bude mať pred začiatkom testovania povinnosť prísť o pol hodinu skôr, otestovať sa, aby preukázal negatívny výsledok. Následne dostane ochranný oblek, štít, respirátor a ochranné rukavice. Všetci pracovníci na odberných miestach budú mať počas oboch dní zabezpečený celodenný pitný režim a občerstvenie vo forme polievky, hlavného jedla, na večeru im budú poskytnuté bagety.

Ďalšie informácie v súvislosti s koronavírusom nájdete TU.

web od 2day