V Petržalke sa objavil nový prototyp cyklostojana z dielne údržby mestskej časti

Samospráva cez súťaže láka ľudí, aby ho otestovali.

Bezplatný stojan ponúka náradie na opravu bicykla, kompresor na dofúkanie kolies či nabíjačku na telefón. Ekologické napájanie zabezpečuje solárny panel.

Cyklistický PumpPark Petržalka na Haanovej ulici je najväčším pumptrackom svojho druhu na Slovensku, dokonca v celej strednej Európe. Vznikol z iniciatívy nadšencov cyklošportu z občianskeho združenia Pedal, ktoré obnovu donedávna zanedbanej bikrosovej dráhy realizovalo od roku 2014.

Moderný pumptrack s asfaltovým povrchom v srdci Petržalky je v prevádzke od leta minulého roka, odkedy si získal priazeň nejedného milovníka byciklovania, korčuľovania či kolobežkovania.

Komunitný projekt finančne podporila verejnosť, ale najmä samosprávy, medzi nimi aj mestská časť Bratislava-Petržalka, ktorá združeniu poskytla dotáciu niečo viac ako 3600 eur.

Made in Petržalka

Najľudnatejšia mestská časť sa nedávno zaslúžila aj o ďalšiu novinku v areáli bikrosovej dráhy. Je ňou úplne nový prototyp servisného cyklostojana, ktorý vďaka základnému náradiu a kompresoru umožní cyklistom pohodlné a jednoduché zoservisovanie bicykla na počkanie.

Navyše bezplatne, keďže ide o ďalší verejnoprospešný projekt petržalskej samosprávy, ktorým sa Miestny úrad Petržalka snaží skvalitniť občiansku vybavenosť.

„Ľudia si môžu nafúkať pneumatiky, opraviť defekt alebo iné technické poruchy, napríklad uvoľnený pedál, nosič či detskú sedačku,“ menuje dostupné možnosti starosta Petržalky Ján Hrčka, ktorý sa nezabúda pochváliť tým, že cyklostojan pochádza priamo z dielne údržbárov mestskej časti.

 

 

„Naprojektovali, vyrobili a osadili ho naši pracovníci údržby, ktorí pri výrobe dbali najmä na kvalitné prevedenie a zabezpečenie proti vandalom. Nezabudli však ani na aktuálne trendy vrátane ekologického napájania a USB nabíjania elektrických zariadení,“ približuje a dodáva, že veľká časť stojana pozostáva z odolného a pomerne hrubého pozinkovaného plechu.

Šetrný k peňaženkám aj prírode

Jednou z ďalších výhod cyklostojana je práve jeho ekologický aspekt. Kompresor, nabíjačka a baterka sú poháňané alternatívnym zdrojom energie pochádzajúcim zo solárneho panela, vďaka ktorému dokáže samospráva ušetriť financie a zároveň aj životné prostredie.

Cyklostojan si pochvaľujú i samotní autori projektu PumpParku OZ Pedal:

„Takto má vyzerať spolupráca samosprávy s občianskym sektorom. Od začiatku prestavby starej bikrosovej dráhy na asfaltový pumptrack nám mestská časť Bratislava-Petržalka mimoriadne vychádza v ústrety vo všetkom, kam siahajú jej kompetencie. Po odpadkových košoch, lavičkách a stojanoch na bicykle máme v blízkosti areálu aj servisný stojan. Dúfame, že bude dlho slúžiť,  osvedčí sa a postupne pribudnú aj ďalšie,“ uvádzajú.

 

Do konca apríla vychytávajú chyby

Mestská časť tvrdí, že ak bude spätná väzba od obyvateľov pozitívna, nie je vylúčené, že servisných cyklostojanov z jej dielne pribudne viac naprieč celou Petržalkou.

Aj preto vyzýva všetkých, nielen petržalských cyklistov, aby jej do nedele 3. apríla (vrátane) posielali prípadné nápady na vylepšenia do komentárov pod videami predstavujúcimi prototyp stojana na jej sociálnych sieťach Facebook, Instagram a LinkedIn. Päť najlepších postrehov sľubuje odmeniť zaujímavými darčekmi.

 

 

“Všetky konštruktívne pripomienky verejnosti sú v Petržalke vždy viac než vítané a tešíme sa na ne. Veríme, že aj týmto spôsobom dokážeme vychytať drobnosti a naša mestská časť bude vďaka novým cyklostojanom opäť o čosi príjemnejším miesto pre život,” uzatvára hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

web od 2day