50 rokov sídliska | PETRŽALKA

Najväčšie sídlisko v strednej Európe má tento rok mimoriadny dôvod na oslavu. Práve v roku 2023 totiž uplynie 50 rokov od položenia jeho základného kameňa. Písal sa presne 2. apríl 1973, kedy za účasti politických a štátnych predstaviteľov bola táto výstavba slávnostne zahájená.

Túto udalosť nám pripomína pamätná tabuľa osadená na Námestí hraničiarov.

 

Uctiť polstoročie Petržalky si môžete až do konca roka s nami aj vy. Spolu s kolegami z Kultúrnych zariadení Petržalka a Miestnej knižnice Petržalka sme pre vás pripravili bohatý program pozostávajúci z rôznych druhov podujatí po celej mestskej časti, ktoré budeme priebežne aktualizovať.

Prejdite sa premenami 150-tisícovej mestskej časti a získajte nové vedomosti o jej histórii. Pretože Petržalka je miesto, kde to žije už 50 rokov.

***

50 ROKOV SÍDLISKA PETRŽALKA |

PREDOŠLÉ PODUJATIA

 

10. MAREC – vernisáž Maksym Ostrowski, Bratislava a Olsztyn.

2. APRÍL – 50 rokov sídliska Petržalka, otvorenie výstavy fotografií z výstavby Petržalky, príhovor starostu, symbolické zasadenie jablone, uvedenie sochárskeho diela A String of Pearls z projektu Stromorodie. Hrá Kvarteto konzervatoristov Tolstého.

5. APRÍL – Cestovateľský klub 50 rokov sídliska Petržalka – prednáška

23. APRÍL – 50 rokov sídliska Petržalka – prednáška, vystúpenie Zuzany Homolovej a Miloša Železňáka „Šak je to láska zlá“

23. APRÍL – Petržalské Dínom – Dánom, prechádzka dejinami sídliska Petržalka. Sprevádza: Eva Čubríková

13. MÁJ, 12.00 – 20.00 Susedský deň na Nobelku – Petržalské remeselné trhy, prezentácia OZ, kultúrny program. Súčasťou tejto komunitnej akcie bude prezentácia aktivít k 50 rokom sídliska Petržalka.

26. MÁJ, DK Zrkadlový háj – Rómovia v premenách času – 50 rokov sídliska Petržalka, prednáška romistu Rasťa Pivoňa, premietanie filmu Druhý breh , kultúrny program – Ildikó Kali, MegaJazz /gypsy jazz/

  1. JÚN, Identity Petržalky – 18:00, DK Zrkadlový háj, Otvorenie výstavy za účasti autora Juraja Chlpíka, a projekcia filmu Identity Petržalky.  PRESUNUTÁ NA SEPTEMBER

2. JÚN, Starne nová Petržalka? – 18:00, DK LÚKY, večer pri príležitosti výročia 50 rokov sídliska Petržalka venovaný urbanizmu. Súčasťou podujatia bola projekcia filmu Čiary.

17. JÚN, Susedský deň na Nobelku – Petržalské remeselné trhy, prezentácia OZ, kultúrny program. Súčasťou tejto komunitnej akcie bude prezentácia aktivít k 50 rokom sídliska Petržalka.

14. JÚL, Letné kino DK Lúky – Človek a mesto/50 rokov vzniku sídliska Petržalka

28. JÚL, Letné kino DK Lúky – Človek a mesto/50 rokov vzniku sídliska Petržalka

29. a 30. JÚL, Petržalka v pohybe – atletické a iné aktivity petržalských škôl pod záštitou starostu MČ Petržalka o Pohár 50 rokov sídliska Petržalka.

11. AUGUST, Letné kino DK Lúky – Človek a mesto/50 rokov vzniku sídliska Petržalka

2. SEPTEMBER, DK Zrkadlový háj – Vernisáž a otvorenie výstavy k 30. výročiu Domu kultúry Zrkadlový háj

7. SEPTEMBER, CC Centrum – Vernisáž a otvorenie výstavy fotografií Juraja Bartoša 1980 – 2005 na tému Petržalka

9. a 10. SEPTEMBER, Festival Zmierenia – jedna z prednášok bude špeciálne zameraná na židovskú a rómsku menšinu v Petržalke.

13. OKTÓBER, 18:00 DK Zrkadlový háj – 50 rokov sídliska Petržalka, pásmo žurnálov a krátkych filmov, prednášky architektov a kultúrnych antropológov na témy sídliskového urbanizmu a sociálnych interakcií v Petržalke.

19. NOVEMBER, 18:00 DK Zrkadlový háj – Metropolitný orchester Bratislava, Melódie starej Petržalky

1. DECEMBER, DK Zrkadlový háj – Ján Šimko, Petržalské príbehy – obnovená, prepracovaná premiéra o odkrývaní pamäte Petržalky.

web od 2day