Nobelovo námestie, priestor budúcnosti | PETRŽALKA

Marec 2024: Mestská časť Bratislava-Petržalka aktuálne pripravuje verejnú architektonicko-krajinársku súťaž návrhov na novú podobu Nobelovho námestia. Bližšie informácie prinesieme UŽ ČOSKORO.

***

Interaktívne sme zisťovali potreby verejnosti o budúcej podobe Nobelovho námestia a priľahlého okolia. Cieľom tohto prieskumu bolo zistiť názory a pohľady ľudí, ktorí každodenne fungujú v tomto priestore. Uvedomujeme si, že verejný priestor je určený pre všetkých a teda predtým, než urobíme citeľné zmeny v priestore, nás zaujímal váš názor.

Vyplnením dotazníka ste aj vy rozhodli o budúcej podobe Nobelka. ĎAKUJEME za vaše názory.

Správa zo zapojenia verejnosti do plánovania

 

„Chceli sme zistiť, čo si myslia Petržalčania, naši susedia o tomto verejnom priestore. Tieto zistenia budú pre nás kľúčové a budeme z nich výrazne vychádzať pri obnove priestoru.“

(Ján Hrčka, starosta MČ)

 

HISTÓRIA NOBELKA

Pôvodne vzniklo v druhej polovici 80. rokov 20 storočia v rámci výstavby bytových domov a infraštruktúry v miestnej časti Dvory. Súčasný názov má od 1. apríla 1991 podľa Alfreda Nobela, švédskeho vynálezcu dynamitu a zakladateľa Nobelovej ceny.

 

Na mieste dnešného Nobelovho námestia bol prakticky od vzniku Petržalky pôvodný petržalský cintorín. Zrušili ho v 60. rokoch 20. storočia. Odkazom zostáva gaštanová alej vo východnej časti námestia. Západná časť námestia je zatrávnená, s niekoľkými stromami. V roku 2020 pribudla alej japonských sakúr, ktoré mestská časť vysadila v spolupráci s japonským veľvyslanectvom. Medzi týmito plochami je pôvodne betónový povrch. Keď v roku 2004 prešlo námestie rekonštrukciou, zmenil sa na dláždený.

 

web od 2day