PRIESKUM AKO: Petržalčania vnímajú komunikáciu mestskej časti aj magistrátu pozitívne

Premenovať Námestie Hraničiarov nechcú.

Dobre obstáli aj samosprávne noviny Naša Petržalka. Za najefektívnejší spôsob riešenia podnetov pre Petržalku považujú opýtaní jej vlastný podnetový e-mail a web.

V apríli realizovala mestská časť Bratislava-Petržalka s agentúrou AKO ďalší – už piaty a v tomto roku pravdepodobne posledný – z veľkých reprezentatívnych prieskumov verejnej mienky.

Tentokrát sa v rámci dvojúrovňovej bratislavskej samosprávy zamerala na kvalitu komunikácie zo strany petržalského miestneho úradu a magistrátu hlavného mesta.

Petržalka od obyvateľov tiež zisťovala ich vnímanie kvality samosprávnych novín Naša Petržalka  a magistrátneho časopisu in.ba.

Mestskú časť tiež zaujímal názor na najefektívnejšie komunikačné platformy pre zadávanie podnetov, ktoré ďalšie spôsoby komunikácie by verejnosť uvítala a nevynechala ani dlhodobo sporné premenovanie ulice – Námestia Hraničiarov.

Kombinovaný prieskum (osobne aj telefonicky) bol realizovaný v dňoch od 4. do 17. apríla na vzorke 1000 dospelých obyvateľov s trvalým pobytom v Petržalke.

 

Výsledky ich tešia

Z prieskumu vyplynulo, že takmer 67 % opýtaných vníma komunikáciu s verejnosťou zo strany Miestneho úradu Petržalka pozitívne, a takmer rovnako (67,6 %) vnímajú aj kvalitu poskytovaných informácií.

Ešte lepšie hodnotenie v prieskume získali samosprávne noviny Naša Petržalka, s ktorými je spokojných až takmer 72 %.

„Výsledok prieskumu nás potešil, dôveru čitateľov si veľmi vážime. Našou ambíciou je robiť noviny tak, aby neboli len suchým informačným vestníkom,“ konštatuje Martina Štefániková, zodpovedná redaktorka novín Naša Petržalka.

„Petržalka má množstvo zaujímavých obyvateľov a neobjavených zákutí, našou snahou je – samozrejme, okrem informovania o práci a zámeroch samosprávy – predstaviť ich a posilniť lokálpatriotizmus, ktorý je v Petržalke, napriek tomu, alebo možno práve preto, že sa tu stretli ľudia z celého Slovenska, veľmi silný,“ dodáva.

Pre porovnanie, komunikáciu zo strany bratislavského magistrátu vníma pozitívne 50,1 %, kvalitu podávania informácií však už menej ako polovica opýtaných, 48,3 %.

Kvalitu informačného magazínu in.ba z dielne magistrátu vníma pozitívne dokonca ešte menej Petržalčanov, 40,4 % opýtaných.

 

Nový web a zapojenie obyvateľov

 

Prieskum ukázal, že za najefektívnejší komunikačný kanál na adresovanie podnetov je považovaný e-mail podnety@petrzalka.sk (28,6 %) a podnetový web z dielne mestskej časti podnety.petrzalka.sk (20,2 %), ktorý funguje aj v mobilnej verzii a ponúka aj možnosť vytvorenia mobilnej aplikácie. Doteraz, od apríla 2023, bolo cez tento portál nahlásených už viac ako 2600 podnetov, z nich bolo zo strany mestskej časti a jej partnerov 1726 vyriešených alebo uzavretých.

Na otázku, akú novú či vynovenú komunikačnú platformu Petržalky by obyvatelia uvítali, sa najviac, takmer 34 %, prikláňa k vynovenej webovej stránke Petržalky.

„Redizajn webovej stránky je jednou z našich priorít pre aktuálne volebné obdobie. Veríme, že sa nám to do konca tohto, najneskôr budúceho roka podarí a budeme môcť predstaviť modernejší, prehľadnejší a optimálnejší web hodný 21. storočia,“ tvrdí Mária Halašková, poverená vedením referátu komunikácie, ktorá dopĺňa, že pre tento rok na tento účel vyčlenilo z rozpočtu cca 15-tisíc eur.

Ukázalo sa, že obyvatelia by tiež uvítali organizovanie ankiet a prieskumov s obyvateľmi (24,6 %). K vlastnej samosprávnej internetovej či online televízii sa v prieskume AKO priklonilo 14 % opýtaných.

 

Prikláňajú sa k referendu

 

Okrem otázok na komunikáciu samosprávu zaujímala aj dlhodobo sporná téma – prípadné premenovanie Námestia Hraničiarov, ktoré dostalo svoj názov v roku 1981 na 30. výročie založenia Pohraničnej stráže. Práve kvôli jej neslávnej minulosti verejnosť vníma tento názov veľmi citlivo – pohraničiari zatýkali alebo dokonca usmrcovali ľudí za nedovolené prekročenie štátnej hranice.

Viacerí aktivisti sa usilovali a usilujú o premenovanie ulice svojpomocne, napríklad pripevňovaním magnetiek s názvom Námestie obetí hraničiarov. Aj negatívne ohlasy viedli k tomu, že ešte v roku 2024 petržalské aj mestské zastupiteľstvo schválili premenovanie priľahlého parku na Park obetí Hraničiarov.

Ulica však i naďalej nesie svoj pôvodný názov, aj keď v minulosti sa objavili viaceré snahy zmeniť to. Tie však stroskotali na nevôli tunajších obyvateľov a firiem, ktorí by v prípade premenovania čelili výmene dokladov. Síce bezplatnej, ale nevyhnutnej.

Nevôľu obyvateľov potvrdil aj prieskum – s premenovaním ulice súhlasí iba 22,5 % a proti je presne 70 % Petržalčanov.

Najviac z respondentov (45,4 %) súhlasí s tým, aby o prípadnom premenovaní Námestia Hraničiarov rozhodli obyvatelia celej Petržalky, alebo iba obyvatelia a firmy so sídlom na Námestí Hraničiarov (42,8 %).

Výsledky všetkých prieskumov vrátane obsiahlych prezentácií prieskumných agentúr a raw dát sú dostupné na webe PETRZALKA.sk/prieskumy.

 

web od 2day